Kızılcahamam Belediyesi
ULAŞIM
Geri
Ankara şehir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan ve bir termal cennet ve şifa kaynağı olarak gösterilen Kızılcahamam ilçesi; büyük kaplıcaları, pansiyon evleri, tarihi ve kültürel mirası ile Ankara’nın tarihi ve turistik ilçelerinden biridir.
 
Çankırı il sınırında yer alan ve Ankara’da Çamlıdere, Çubuk, Kahramankazan, Ayaş ve Güdül ilçeleri ile komşu olan Kızılcahamam, doğal güzellikleri ve termal şifalı suları ile şehrin turistik bir rotasıdır. Çevre illerden karayolu ile ulaşımın oldukça rahat olduğu Kızılcahamam’a ulaşım sağlayabileceğiniz üç ana otoyol bulunmaktadır.
 
İstanbul ve çevre şehirlerden gelen ziyaretçiler İstanbul- Ankara, İzmir ve çevre şehirlerden gelen ziyaretçiler Ankara- İzmir, Niğde ve Mersin taraflarından gelen ziyaretçiler de Niğde - Ankara Otoyolu’nu kullanabilirler.
 
Kızılcahamam’a havayolu ile ulaşım Esenboğa Havalimanı ile sağlanmaktadır. İlçe, havalimanına 90 km uzaklıktadır ve havalimanından ulaşım için özel transfer servisleri kullanılmaktadır. İlçeye otobüs ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçilerin ise AŞTİ Otobüs Terminali’ni kullanmaları gerekmektedir.
 
Kızılcahamam’a Nasıl Gidilir?
Ankara şehri hem kara hem demir hem de havayolu ile ulaşım seçenekleri sunması ile ülkenin en avantajlı illerinden biridir. Kızılcahamam’a gitmek isteyen ziyaretçiler de bu seçeneklerden yararlanabilmektedir.
 
Kızılcahamam Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.
 
 
Esenboğa Havalimanı’ndan Kızılcahamam’a doğrudan ulaşım sağlayan bir otobüs ya da toplu taşıma seçeneği bulunmamaktadır. Havalimanından çıktıktan sonra, direkt Kızılcahamam’a gidebileceğiniz özel otobüs firmalarının servislerini kullanmak mümkündür.
 
Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak için; havalimanından çıktıktan sonra Ankara Otobüs Terminali’ne Havaş ile aktarma yapmaları gerekmektedir. Buradan, Kızılcahamam otobüslerini kullanarak ilçeye aktarmalı olarak ulaşım sağlanabilir. 
Kızılcahamam’a Otobüs ile Ulaşım
 
Türkiye’nin başkenti olan Ankara’ya tüm şehirlerden otobüs ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Otobüs yolculuğu ile Kızılcahamam’a gitmek isteyen yolcuların, ilçeye 80 km uzaklıkta bulunan AŞTİ Terminali’ni kullanmaları gerekmektedir.
 
AŞTİ Otobüs Terimali’nde indikten sonra, Kızılcahamam’a giden servisler kullanılarak gidilebilir. Bu şekilde ulaşım, ortalama 1- 1.5 saat sürmektedir. Otobüs terminalinden Kızılcahamam’a otobüs ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.
 
Otobüs Terminali’nde indikten sonra, Beypazarı’na doğrudan ulaşım sağlayan özel servisler kullanılabilir. Bu servisler ile Aşti-Beypazarı arası ulaşım yaklaşık 1.5- 2 saat sürmektedir. Otobüs terminalinden Beypazarı’na toplu taşıma araçları ile doğrudan gitmek mümkün değildir.
 
Kızılcahamam’a Tren ile Ulaşım
 
İzmir Mavi Tren ve Yüksek Hızlı Tren hatları kullanılarak İstanbul, İzmir, Kütahya, Konya, Balıkesir, Manisa ve Eskişehir illerinden Ankara’ya tren yolculuğu ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 
Yüksek Hızlı Tren hatları ile Çankaya ilçesinde bulunan istasyonda indikten sonra, Kızılcahamam’a aktarmalı olarak gidilmektedir. Yüksek Hızlı Tren hatları ile İstanbul - Ankara arası 5 saat, Eskişehir- Ankara arası 1.5 saat ve Ankara-Konya arası 2 saat sürmektedir.
 
İzmir Mavi Tren hatları ile Ankara’ya ulaşım; İzmir’den ortalama 14 saat, Manisa’dan ortalama 12 saat, Balıkesir’den ortalama 10 saat, Kütahya’dan ortalama 5 saat ve Eskişehir’den ortalama 3 saat sürmektedir.
 
Kızılcahamam’a Özel Araç ile Ulaşım
 
Kızılcahamam’a özel araba ile gitmek için kullanabileceğiniz üç ana otoyol bulunmaktadır. Özel araç ile ilçeye gitmek isteyen ziyaretçiler, hangi şehirden yola çıktıklarına bağlı olarak İstanbul- Ankara, İzmir- Ankara ve Niğde - Ankara Otoyolu seçeneklerinden yararlanabilmektedir.
 
İstanbul ve Yalova gibi şehirlerden yola çıkan ziyaretçiler, İstanbul-Ankara Otoyolu’nu kullanarak ilçeye ulaşım sağlayabilmektedir. İstanbul - Ankara Otoyolu ile Kızılcahamam’a İstanbul’dan ulaşım 5 saat sürmektedir.
 
İzmir ve Aydın çevresinden yola çıkan ziyaretçiler, İzmir- Ankara Otoyolu’nu kullanarak Kızılcahamam’a ulaşım sağlayabilmektedir. İzmir - Ankara Otoyolu ile Kızılcahamam’a Ankara’dan ulaşım ortalama 7- 7.5 saat sürmektedir.
 
Niğde, Konya ve Adana çevresinden yola çıkan ziyaretçiler, Niğde- Ankara Otoyolu’nu kullanarak Kızılcahamam’a ulaşım sağlayabilmektedir. Niğde- Ankara Otoyolu ile Kızılcahamam’a Adana’dan ulaşım yaklaşık 6 saat sürmektedir.
 
Ankara şehir merkezinden Kızılcahamam’a ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler ise Ankara Bolu Yolu’nu kullanmak durumundalar. Bu yol ile 80 km olan iki mesafe arası yolculuk ortalama 60-70 dakika sürmektedir.
 
İstanbul’dan Kızılcahamam’a Ulaşım
 
İstanbul ile Ankara arası uçak yolculuğu ortalama 60 dakika sürmektedir.
 
Otobüs ile gitmek isteyen ziyaretçilerin kullanması gereken otobüs terminali Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunan AŞTİ Terminali’dir. İki mesafe arası otobüs yolculuğu ortalama 9-10 saat sürmektedir 
 
İstanbul’dan Kızılcahamam’a tren yolculuğu ile gitmek için ise Yüksek Hızlı Tren İstanbul- Ankara hattının kullanılması gerekmektedir. Bu tren hattı ile iki mesafe arası yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir.
 
Son olarak, özel aracı ile İstanbul’dan Kızılcahamam’a gitmek isteyen yolcular, İstanbul-Ankara Otoyolu’nu kullanabilirler. Bu yol ile iki mesafe arası yolculuk ortalama 5-6 saat sürmektedir.
 
İzmir’den Kızılcahamam’a Ulaşım
 
İzmir ile Ankara arası uçakla ulaşım ortalama 75 dakika sürmektedir .
 
Otobüs ile İzmir’den Ankara’ya gitmek isteyen ziyaretçiler, Yenimahalle ilçesinde bulunan AŞTİ Ankara Otobüs Terminali’ni kullanabilirler. Otobüs yolculuğu ile İzmir’den Ankara’ya ulaşım ortalama 12 saat sürmektedir.
 
İzmir’den tren yolculuğu ile Kızılcahamam’a gitmek için İzmir Mavi Tren hattı kullanılabilir. Bu hat ile iki mesafe arası yolculuk ortalama 14 saat sürmektedir.  Tren istasyonunda indikten sonra, Kızılcahamam otobüsleri kullanılarak ilçeye aktarma yapılabilir.
 
Özel araba ile Kızılcahamam’a gitmek isteyen ziyaretçilerin ise İzmir- Ankara Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu otoyol ile iki mesafe arası yolculuk ortalama 7 saat sürmektedir.
 
Ankara’dan Kızılcahamam’a Ulaşım
 
Ankara şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Kızılcahamam ilçesine, şehir merkezinden ve çevre ilçelerden farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.
 
Kızılcahamam’a otobüs ile ulaşım sağlamak için; 527 no’lu otobüs hattı kullanılabilir. Bu hat, Ankara Sıhhiye’den kalkarak Ulus, Hükümet Konağı ve Soğuk Su Milli Parkı’na gitmektedir. Etlik mevkiinden kalkan özel halk otobüsleri ile de Kızılcahamam’a otobüs ile ulaşım sağlamak mümkündür. 
 
Özel araba ile gitmek isteyen ziyaretçilerin, Ankara Bolu Yolu ve D750’yi kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile, şehir merkezinden Kızılcahamam’a ulaşım 1 saat sürmektedir.