Kızılcahamam Belediyesi
Atatürk’ün Kızılcahamam’a Gelişinin 89. Yılı Atatürk Çamında Kutlandı
Geri
Kızılcahamam Belediyesi
16.07.2023

Atatürk’ün Kızılcahamam’a Gelişinin 89. Yılı Atatürk Çamında Kutlandı

Belediyemiz tarafından Atatürk’ün Kızılcahamam’a Gelişinin 89. Yıl dönümü nedeniyle Kızılcahamam Belediyesi’ne ait, Soğuksu Milli Parkı içerisinde bulunan Atatürk Çamı işletmesinde kutlama programı gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, beraberindeki heyet ile birlikte 16 Temmuz 1934 tarihinde Kızılcahamam’ı ziyaret etti.
Kızılcahamam’da büyük bir sevinçle karşılanan Atatürk, kendisini karşılayan heyete bir konuşma yaparak bu turistik bölgeye oteller yapılması gerektiğini, kaplıca suyundan modern imkanlar kullanılarak istifade edilmesi gerektiğini vurgulamış, ormanların bakımı ve yenilerinin yetiştirme gayretleri ile buraya çok büyük imkanlar sağlanacağını belirtmiştir.  Kızılcahamamlılar’a hitaben “Bu Cennet Yurt Köşesinde Mutlusunuz” sözü ise Kızılcahamam’ı ne kadar beğendiğinin nişanesi olmuştur. 

Ayrıca, kendisine ikram edilen suyu içtiğinde “Kızılcahamamlılar, bu su altın gibi” diyerek ilçemizdeki suyun güzelliğini belirtmiştir. Atatürk’ün Kızılcahamam’a yaptığı bu unutulmaz ziyaret her yıl ilçemizde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Kızılcahamam’da bu yıl gerçekleştirilen kutlama programına Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptılar. Ardından Kaymakam Can Aksoy’a, Belediye Başkanı Süleyman Acar tarafından, Kızılcahamam’a yapılan hizmetlerdeki destek ve gayretlerinden dolayı, belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ verildi.

Programda TRT Sanatçıları Alper Diler ve Nazlı Kanaat, Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar Konseri verdi. İzleyenler, Türk Sanat Müziğinin eşsiz eserleri ile çam ormanlarının serinliğinde keyifli vakit geçirdiler.

Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy ve Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar tarafından programa katılan TRT Sanatçıları ve saz heyetine teşekkür plaketi takdim edildi.